Műcsarnok, 2018. október 6. – 2019. január 20.
A virtuális tárlatvezetés itt tekinthető meg.
A tárlat az „Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok” című, a Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) – Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által támogatott projekt részeként jött létre, a Műcsarnok partnerségében.
Témavezető: Prof. Dr. Németh András
Projektasszisztens: Kempf Katalin
A kiállítás a 19. század utolsó harmadától világszerte kibontakozó, a közép-európai országokban is virágzó életreform-mozgalmat, illetve annak a korabeli művészetekre gyakorolt hatását mutatja be. Az elnevezés (Lebensreform, life-style reform) azoknak a „fin de siècle” időszakában virágkorukat élő modernizációkritikai mozgalmaknak a nemzetközi összefoglaló elnevezése, amelyek közös jellemzője a természethez való visszatérés, az öngyógyítás, valamint az elveszett kozmikus teljesség és a spiritualitás keresése. Ezek a mozgalmak (a kertváros-építő, földreform-, antialkoholista, továbbá vegetáriánus, természetgyógyászati, testkultúra-, illetve az ezekhez kapcsolódó különböző újvallásos, társadalomreformer és művészeti törekvések) ember és természet, ember és munka, ember és Isten kapcsolatát a „menekülés a városból” civilizációkritikai jelszavával összehangoló, sokszínű, gyakran egymással is vitázó együttesét alkotják.
A Monarchia nagyvárosaiban – Bécsben, Prágában és Budapesten – ekkoriban megjelenő új értelmiség neves képviselői, fiatal írók, képzőművészek, zeneszerzők, filozófusok, természet- és társadalomtudósok gyakran maguk is követői, sőt terjesztői a korabeli divatos önreformtörekvéseknek, a vegetarianizmusnak, a természetgyógyászatnak, a testkultúra-mozgalomnak és az azokhoz kapcsolódó különböző ezoterikus, gnosztikus üdvtanoknak és társadalmi utópiáknak. Ebből kiindulva, a mozgalom különböző irányzatainak bemutatása mellett a kiállítás kitekint a kor alkotóművészeinek az életreform-mozgalmakhoz fűződő „rejtett”, eddig részben feltáratlan kapcsolatára is: egyrészt az irányzatok különféle közösségeiben, illetve szellemi, vallási, spirituális, társadalmi reformmozgalmaiban betöltött aktív szerepükre, másrészt az innen érkező hatásra, amely műveikben, életmódjukban és világfelfogásukban is megnyilvánult. A Műcsarnok kiállítása a magyar közönség elől eddig rejtett történeteket tár fel.
A 20. század első évtizedeiben virágkorukat élő életreform-mozgalmak eszmei és életviteli elemei később újra feltűnnek majd a „hatvannyolcas mozgalmak”, majd a „New Age” nyomán kibontakozó vallási, politikai, gazdasági reformelképzelésekben, valamint kortárs művészeti irányzatokban is. Ösztönzőleg hatottak többek között a szabad testmozgást biztosító, sportos öltözet népszerűvé válására, a fitneszmozgalom, a vegetáriánus étkezés, a biogazdálkodás és a reformkonyha, az ökológiai mozgalmak vagy a természetgyógyászat jelenkori szemléletére. De közvetett hatásuk tetten érhető a mai nyugati gondolkodásformák és hétköznapi életvezetési gyakorlatok számos elemében. Például a különböző keleti vallások és küzdősportok, az antropozófia és az ezotéria egyéb irányzatainak térhódításában, a kertvárosi és a természetközeli lakókörnyezet kialakításában, továbbá az egyenrangú kapcsolatokat hangsúlyozó közösségi élet és a gyermekközpontú nevelés mai megnyilvánulásaiban is.
A kiállítás az ELTE PPK Történeti, Elméleti és Összehasonlító Pedagógiai Kutatócsoportjával és a Neveléstudományi Doktori Iskolával együttműködve jött létre.
A kiállítást Pressing Lajos pszichológus, jóga- és meditációs oktató nyitotta meg, ez alkalomból elhangzott laudációjának szövege itt érhető el.
A kiállításhoz kapcsolódóan szervezte meg a Magyar Waldorf Szövetség az első, Stuttgartban megnyílt Waldorf intézmény centenáriumának alkalmából a „Waldorf Nap” című rendezvényüket a Műcsarnokkal közösen.
A kiállítás másik fontos kísérőprogramja volt a Hamvas Béla Alapítvány társszervezésével megvalósult „Hamvas Béla nap” 2019. január 19-én, jógagyakorlatok, zene és felolvasások, vetítések és beszélgetések kíséretében – számos meghívott vendég közreműködésével.
A kiállítás kapcsán a Kontakt rádió Tárlatról Tárlatra című műsorának 2018. november 19-i adásában Győry Hedvig kérdezte Németh András főkurátort és Szegő Györgyöt, a Műcsarnok művészeti igazgatóját:
További médiamegjelenések:
- Rejtett történetek (Magyar Építőművészet, írta: Götz Eszter, 2018)
- Rejtett történetek – az életreform-mozgalmak és a művészetek (artkalauz.hu)
- Művészet és életreform-mozgalmak (kultúra.hu, 2018. október 9.)
- Rejtett történetek – az életreform-mozgalmak és a művészetek (ELTE Online, írta: Blankó Miklós, 2018. október 18.)
- Életreform-mozgalmak és a művészetek (portfolio.hu, 2018. november 27.)
- Menekülés a városból – Rejtett történetek a Műcsarnokban (Magyar Kurír, írta: Mészáros Ákos, 2018. december 22.)
- Megtalált történetek (Élet és Irodalom, írta: Sinkó István, 2019. január 4.)
- Édenkertbe rejtett történetek mint életreform-mozgalmak (Szövetirodalom, írta: Fábián István, 2022. július 20.)
- Életreform és a művészetek: az életreform gyökerű művészeti és társadalmi reformmozgalmak kibontakozása és nemzetközi recepciója a 20. század első felében – tudományos szimpózium
Az online konferencia 2021. szeptember 10–11. között a Magyarországi Reformpedagógiai Egyesület és az ELTE PPK szervezésében valósult meg. A rendezvény az Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) által támogatott „Életreform és a művészetek – az életreform gyökerű művészeti és társadalmi reformmozgalmak kibontakozása és nemzetközi recepciója a 20. század első felében” című kutatáshoz kapcsolódik.
Köszöntőt mondott Kocsis Miklós, az MMA MMKI igazgatója és Prof. Dr. Németh András, a kutatás vezetője.
Németh András projektösszefoglalóját követően a konferencia két napján szó volt az életreform-motívumok előképeiről 19. századi női előadóművészek életútjának tükrében, a 20. század első felében jelentkező közösségi művészetről és közösségi művészeti alkotásokról, a mozdulatművészetről, Dienes Valéria misztériumjátékairól, Bartók Béla személyes és művészeti kapcsolathálójáról, az életreform-mozgalom hatásáról a Freinet-pedagógiára, a gyermeki idő és tér megjelenéséről Magyarországon.
A konferencia programja és absztraktjai itt érhetők el.
- 5. ELTE Művészetpedagógiai Konferencia
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem művészetpedagógiai vándorkonferenciájának ötödik alkalmát a Pedagógiai és Pszichológiai Kar rendezte 2022. május 26–27. között.
A konferencia címe: A művészetpedagógia múltja és jelene – reformpedagógia, életreform, gyermekkultúra
A konferencia elnöke: Prof. Dr. Németh András
A konferencia társelnöke: Dr. Vincze Beatrix
A kétnapos rendezvényen a játék-, a művészetpedagógia, a múzeumpedagógia, valamint a gyermek- és ifjúsági kultúra múltjával és jelenével, annak különböző területeivel foglalkozó elméleti és gyakorlati szakemberek, a hazai oktatási intézmények és múzeumok munkatársai, felsőoktatási intézmények művészeti, művészet- és múzeumpedagógiai témákkal foglalkozó kutatóit osztották meg kutatási eredményeiket, tapasztalataikat.
- Életreform és a művészetek: kapcsolati hálók, nemzetközi recepciós hatások, misztikus újvallásos és okkult irányzatok hatása a 20. század első felében – tudományos szimpózium
A 2022. szeptember 16–18. között, Csopakon megtartott konferencia szervezői a Magyarországi Reformpedagógiai Egyesület, az ELTE PPK Történeti, Elméleti és Összehasonlító Pedagógiai Kutatócsoportja és a Neveléstudományi Doktori Iskola Elméleti-történeti Programja volt. A rendezvény kapcsolódik az MMA MMKI által támogatott „Életreform és a művészetek – az életreform gyökerű művészeti és társadalmi reformmozgalmak kibontakozása és nemzetközi recepciója a 20. század első felében” című kutatáshoz.
Témavezető: Prof. Dr. Németh András
Projektkoordinátorok: Dr. Vincze Beatrix, Kempf Katalin
A konferencia programja és absztraktjai itt érhetők el.