- Életreform és a művészetek – az életreform gyökerű művészeti és társadalmi reformmozgalmak kibontakozása és nemzetközi recepciója a 20. század első felében
A kutatás fő támogatója: Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI)
Időtartam: 2021–2024
Témavezető: Prof. Dr. Németh András
Projektkoordinátorok: Dr. Vincze Beatrix, Kempf Katalin
A projekt leírása:
A kutatás célja: A korábbi részkutatások elmélyítése mellett az 1930-1940-es évek magyarországi társadalmi és szűkebb értelemben vett pedagógiai intézményesülési folyamatainak újabb mintáit, korábbi elemeinek továbbélését vizsgáltuk, és elemzően feltártuk, áttekintettük azok hatását a pedagógiai reformfolyamatok alakulására. Ennek során a nemzetközi térbe helyezett kutatási horizont segítségével az életreform közép-európai recepciójának kritikai szempontú összehasonlító elemzése, valamint a korszak életreformban gyökerező társadalmi és pedagógiai reformjainak, illetve a magyar társadalomban is kibontakozó, különböző irányultságú életreform-ideológiák szélsőséges megnyilvánulásainak (pl. fajelmélet, antiszemitizmus) differenciált elemzése történt meg.
Az eddigi kutatások fényében megállapítható, hogy az 1930-as években a hazai életreform-mozgalmak „emancipációjának” új szakasza kezdődött: a) szellemi elemeik egyre szélesebb körben váltak elfogadottá a társadalomban, beépültek a mindennapi élet szellemi elemeibe, b) főbb elemeik beépültek a korszak társadalmi, művészeti, pedagógiai és gazdasági reformmozgalmainak diskurzusaiba, politikai ideológiáiba, c) láthatóvá váltak a korszak szellemi, tudományos és művészeti elitjét összekötő hazai és nemzetközi kapcsolathálókban.
A projekthez kapcsolódó intézmények és szakmai közösségek:
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (ELTE PPK)
- ELTE PPK Neveléstudományi Doktori Iskola (Elméleti-történeti Pedagógia Program)
- ELTE PPK Történeti, Elméleti és Összehasonlító Pedagógiai Kutatócsoport (TEÖP)
- Semmelweis Egyetem Pető András Kar (SOTE PAK) Történeti Kutatások Műhelye
A projekt keretében megvalósult rendezvények (bővebben lásd a Kiállítások és konferenciák, illetve a Tanulmányutak menüpontban):
- Életreform és a művészetek: az életreform gyökerű művészeti és társadalmi reformmozgalmak kibontakozása és nemzetközi recepciója a 20. század első felében – tudományos szimpózium (2021. szeptember 10–11., online)
- Életreform és a művészetek: kapcsolati hálók, nemzetközi recepciós hatások, misztikus újvallásos és okkult irányzatok hatása a 20. század első felében – tudományos szimpózium (2022. szeptember 16–18., Csopak)
- Szakmai kirándulás (2024. május 27–28., Bécs)
Médiamegjelenések:
- Bemutatkozott az Életreform és a művészetek című projekt a Hild-villában (MMA MMKI, 2022. február 16.)
- Beszámoló a Kutatási Műhelyek 2021/2022-es évi munkájáról (SOTE PAK, 2022)
- Munkás hétköznapok a Sziveriben (Sziveri János Intézet, 2024. február 9.)
- Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok
A kutatás fő támogatója: Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) – Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), OTKA K 111833
Időtartam: 2015–2019
Témavezető: Prof. Dr. Németh András
Projektasszisztens: Kempf Katalin
További résztvevők: Boreczky Elemérné, Czabaji Horváth Attila, Fenyves Márk, Mikonya György, Mizerák Katalin, Pethő Villő, Pirka Veronika, Pukánszky Béla, Szabó Zoltán András, Szarka Emese, Tímárné dr. Szabó Júlia, Vincze Beatrix
A projekt leírása:
A reformpedagógia és az életreform-mozgalmak kapcsolatával foglalkozó kutatás témájában, valamint a pedagógia-, művelődés-, illetve társadalomtörténeti szempontok komplex egységének megragadására törekvő megközelítésmódjában nemzetközi téren is újszerű kezdeményezésnek számít. Kapcsolódik azokhoz az 1990-es években kezdődő társadalomtörténeti orientációjú, elsősorban német és angol-amerikai kutatásokhoz, amelyek a modernizáció folyamatait vizsgálva feltárják azokat a társadalmi folyamatokat, amelyek keretében megjelennek a 19. század végére Európa nyugati régiójában és az Egyesült Államokban egyre dinamikusabban kiteljesedő modernizáció ellenes – a korszak művészeti és szellemi-filozófiai áramlataiban is erőteljes civilizációkritikai mozgalmak.
A projekthez kapcsolódó intézmények és szakmai közösségek:
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (ELTE PPK)
- ELTE PPK Neveléstudományi Doktori Iskola (Elméleti-történeti Pedagógia Program)
- ELTE PPK Történeti, Elméleti és Összehasonlító Pedagógiai Kutatócsoport (TEÖP)
A projekt résztémái:
1. Életreform gyökerű spirituális megújulási mozgalmak, vallási közösségek hazai intézményesülése a harmincas években, tevékenységük főbb elemi, kommunikációs formái és vallási spirituális gyakorlata, azok pedagógiai recepciója. Vezető kutató: Prof. Dr. Németh András. A kutatásban résztvevő doktorandusz hallgatók: Amati Gergely, Berzsenyi Emese, Balogh Brigitta, Balogh Janka, Földiné Irtl Melinda, Komár Lajos, Nagy Andrea.
2. Életreform gyökerű tánc- és mozdulatművészeti és néptánc mozgalmak, táncpedagógiai törekvések intézményesülése a harmincas-negyvenes években. Vezető kutató: Prof. Dr. Boreczky Ágnes. A kutatásban részvevő kutató: Dr. Mizerák Katalin, doktorandusz hallgatók: Földesi Renáta, Fenyves Márk, Balogh Janka.
3. Kodály Zoltán korabeli munkássága és a személye köré szerveződő zenepedagógiai mozgalmak. Vezető kutató: Prof. Dr. Pukánszky Béla. A kutatásba résztvevő zenészi és pedagógiai kompetenciával egyaránt rendelkező további kutatók: Dr. Pethő Villő posztdoktor kutató, Sófalvi Emese doktorandusz hallgató.
4. Németh László munkássága és a személye köré szerveződő pedagógiai alapokon nyugvó népi tehetségmentő törekvések. Vezető kutató: Dr. Vincze Beatrix, Balog Beáta, Szente Dorina doktorandusz hallgatók
5. Az életreform gyökerű játék- és gyermekkultúra intézményesülése a harmincas években. Vezető kutató: Dr. Tímárné Dr. Szabó Júlia, kapcsolódó doktorandusz hallgató: Szeivolt Katalin, Hársvölgyi Virág
6. Az életreform és reformpedagógia elemeinek intézményesülési folyamatai azok megjelenése a korszak releváns folyóirataiban és a mindennapok iskolai gyakorlatában, különös tekintettel az Új Iskolára. Vezető kutató: Dr. Mikonya György. A kutatáshoz kapcsolódó posztdoktor kutató: Dr. Pirka Veronika, Kiss Hajnalka doktorandusz hallgató.
A kutatások eredményei:
A projekt a korábbi OTKA kutatásokra alapozva az életreform mozgalmak és a reformpedagógia kapcsolatának az 1930-1940-es években bekövetkező társadalmi, illetve szűkebb értelemben vett pedagógiai intézményesülési folyamatait vizsgálta. A hazai és külföldi szakértők, doktori hallgatók, posztdoktor kutatók együttműködésének főbb területei: 1. Életreform közösségek és újvallásos mozgalmak (vegetarianizmus, természetgyógyászat, testkultúra) intézményesülése, főbb tevékenységei, kommunikációs és spirituális formái. 2. Az életreform gyökerű tánc- és mozdulatművészeti és táncpedagógiai törekvések intézményesülése a harmincas-negyvenes években. 3. Kodály Zoltán munkássága és a személye köré szerveződő zenepedagógiai mozgalmak. 4. Németh László és a köré szerveződő „harmadik utas” illetve népi tehetségmentő törekvések. 5. Az életreform gyökerű játék- és gyermekkultúra intézményesülése a harmincas években. 6. Az életreform és reformpedagógia kapcsolata, intézményesülése, hatása a korszak releváns pedagógiai eszméire és iskolai gyakorlatára. A kutatás eredményei számos hazai és nemzetközi tudományos szakmai rendezvény keretében, 8 monográfia és közel 150 tudományos, többségében angol nyelvű közlemény formájában kerültek a szakmai nyilvánosság elé. 2008 októberétől a kutatás eredményeinek felhasználásával került megrendezésre az a Rejtett történetek című kiállítás a Műcsarnokban, amely Magyarországon először mutatta be az életreform mozgalmak és a korabeli művészetek kapcsolatát.
A projekt keretében született produktumok:
- 8 monografikus munka:
1. Vincze, B., Kempf, K., & Németh, A. (2020) (Eds). Hidden Stories. Life Reform Movements and the Art. Peter Lang Publisher. https://doi.org/10.3726/b16794
2. Kempf, K., Vincze, B., & Németh, A. (2020) (Eds.). Az életreform és a művészetek. Műcsarnok; Magyarországi Reformpedagógiai Egyesület. [Kapcsolódó recenzió: Körtvélyesi, F. (2021). Az életreform napvilágra került történetei. Új Pedagógiai Szemle, 71(3–4), 131–135.]
3. Kempf, K., Vincze, B., & Németh, A. (2019) (Eds.). Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek, Budapest, Eötvös Loránd Tudományegyetem (2019) , 60 p. ISBN: 9789636939199, 2019
4. Vincze, B. (2019). Harmadikutas pedagógiai és életreform törekvések. Utópia vagy valóság: Németh László Kert-Magyarországa. Habilitációs dolgozat. ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar.
5. Földesi, R. (2019). Pető András életpályája: a konduktív pedagógiához vezető út (1911–1967). Doktori (PhD) disszertáció. ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Neveléstudományi Doktori Iskola. https://doi.org/10.15476/ELTE.2019.118
6. Németh, A., & Skiera, E. (2018) (Eds.). Rejtett történetek. Az életreform mozgalmak és a művészetek. Műcsarnok.
7. Boreczky, Á., & Vincze, B. (2018) (Eds.). Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Gondolat Kiadó.
8. Németh, A., & Vincze, B. (2017) (Eds.). Továbbélő utópiák – magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások. Gondolat Kiadó.
- 61 könyvfejezet és folyóiratban megjelenő tanulmány (lásd a Közleményjegyzéket pályázat adatlapján)
- Kiállítások:
Németh András és munkatársai: Rejtett történetek – az életreform mozgalmak és a
művészetek. Műcsarnok Kiállítás, 2018. október 6. – 2019. január 20.